להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 הנקה אחרי קיסרי – טיפים קטנים איך לעבור את הניתוח הקיסרי ולשרוד את ההנקה?

טיפים להצלחה בהנקה אחרי ניתוח קיסרי

פגשתי לאחרונה שתי נשים חזקות ומלאות מוטיבציה, שילדו בקיסרי ורוצות להניק. כן, זה קורה הרבה. נשים שמתכננות להניק ונתקלות בקיסרי בדרך שעומד ולעיתים מפריע. האחת – קיסרי שלישי מתוכנן מראש שהזמינה אותי כדי לעזור לה להניק הפעם למרות כל הקשיים שהתגלו בלידות הקודמות. והשניה, לידה ראשונה שהתחילה טבעית לגמרי ולמרות כל המאמצים הרבים שעשתה היולדת, בלית ברירה נסתיימה בלידה קיסרית. ובכל זאת, עם הרבה מוטיבציה ודגשים במקומות הנכונים, זה אפשרי! ראיתי את זה עובד פעמים רבות. אך זה מצריך ממך רצון והשקעה בעניין. אז ריכזתי לפניכם את הנושאים המרכזים שיש לשים אליהם לב. בין אם מדובר בקיסרי מתוכנן או בלתי מתוכנן, יש הרבה דברים שתוכלו לעשות כדי לקדם את ההנקה.

הנקה מוקדמת
יש חשיבות גבוהה להנקה מוקדמת ככל האפשר בסמוך ללידה. במידה ואת יכולה – בקשי להניק את תינוקך כמה שיותר מוקדם – בחדר ההתאוששות, או מיד לאחר המעבר למחלקת יולדות. מאחר ואת אחרי ניתוח, יש צורך בעזרה. לעיתים אפשר למצוא אחות נחמדה שתהיה מוכנה לעזור לך להניק. במידה ולא, רצוי להעזר בסבתא או כל מלווה אחרת שתוכל לשהות איתך מיד לאחר הניתוח ולעזור לך בחיבור התינוק. ההנקה לאחר הלידה מסייעת ביצירת החיבור (bonding) בין האם לתינוק, והיא השלב הראשון לביסוס ההנקה לאחר מכן. כמו כן, באותם רגעים האילחוש משפיע טוב ופחות מרגישים את הכאבים שאחרי הניתוח. עם זאת, גם אם לא הצלחת להניק מיד לאחר הלידה, אפשר להתחיל זאת גם כמה שעות לאחר מכן, כשתהיי במחלקה. לכן, אם תתקלי בקשיים – אל תתייאשי. התמידי בבקשתך להניק את התינוק.

ביות מלא והנקה בלבד
בקשי מבעלך שיודיע עם כניסתו לתינוקיה שהתינוק יונק ושאתם מבקשים שלא לתת לו בקבוקים. הנחי אותו להיות אסרטיבי וברור בבקשתו. המשמעות של מתן בקבוק בשעות הראשונות שלאחר הלידה היא דחיית ההנקה הראשונה, שהיא החיבור הטבעי והראשוני לאמא וחבל לוותר עליה. משמעותו של הביות המלא היא שהתינוק נמצא במשך כל זמן האישפוז תחת אחריותה והשגחתה של אימו (המקום הטבעי שלו), וכי הוא אינו מוחזר לתינוקיה בשעות מסויימות. יש השפעה גדולה לכך שהתינוק יהיה צמוד אלייך במשך כל שעות היממה. הדבר יסייע לך ללמוד את התינוק ואת סימניו, לזהות את סימני הרעב הראשונים ולהענות להם מיד. מה שיגדיל את הסיכויים להצלחת ההנקה. התוצאה הטבעית של הביות המלא, היא שהתינוק נמצא המון שעות על השד ויונק הרבה, מה שעוזר בהגברת החלב וביסוס כמויות החלב לעתיד. חשוב מאד שלא לדחות את תחילת ההנקה לזמן שבו תהיו בבית, כי הימים הראשונים הם קריטיים לתחילת יצור החלב. ככל שיצא יותר חלב, כך ימשיך להיווצר עוד ועוד חלב. ולהיפך. הדבר גם יעזור לך להתמודד עם זמנים של התמלאות וגודש.

הנחיה לבן הזוג: לא עוזבים את התינוק לרגע!
לאחר הניתוח הקיסרי, התינוק נלקח לתינוקיה כדי לעבור את כל הפרוצדורות הנדרשות. אני ממליצה מאד להנחות את הבעל מראש שיצמד לתינוק ולא יעזוב אותו בכל שלב. הוא רק עכשיו נכנס לעולם, וחשוב שיקבל את כל התמיכה הנחוצה לו. חלק מהפעולות אינן נעימות וכדאי לחשוב מראש מה תרצו לתת לו ועל מה תרצו לוותר/לדחות. אין חובת ביצוע על שום פעולה והבעל ידרש לתת את הסכמתו לפי מה שתחליטו מראש. מה שחשוב לעניין ההנקה – הנחי את בן זוגך שלא לאפשר לתת לתינוק בקבוק, אלא אם יש צורך אמיתי בכך. הוא יפעיל את שיקול הדעת. אבל מהרגע שהועברת מחדר ההתאוששות למחלקת יולדות, אפשר להתחיל להניק. זה קורה בדרך כלל בין שעתיים עד ארבע אחרי הלידה וזהו משך זמן שבו בדרך כלל ניתן להמתין עם מתן הבקבוק.

בקשי עזרה!
אל תתביישי. בקשו מהאחיות שיעזרו לך להעביר אלייך את התינוק מהעריסה אל המיטה. אחרי ניתוח קיסרי, זוהי פעולה שאינה פשוטה בכלל. בקשי מהסבתות/בן זוגך/כל אדם קרוב אחר שיבואו להיות איתך ולעזור לך, גם שלא בשעות הביקור. לעיתים אפילו אני ממליצה ליולדות לבקש אישור למלווה שתשהה איתן במהלך הלילה הראשון (ולפעמים גם השני). אפשר לדבר עם מנהלת המחלקה ולהתייעץ איתה, ורוב הסיכויים שהיא תאשר. במידה ולא נמצאה מישהי שתעביר איתך את הלילה הראשון, רוב הסיכויים שתתבקשי לשים את התינוק בלילה בתינוקיה. במידה וזה קורה, בקשי שיקראו לך להנקות (ושלא יתנו בקבוקים – חשוב להבהיר זאת). זה אמנם מצריך ממך הליכה עד לתינוקיה באמצע הלילה, אך עם זאת הליכה ותנועה מסייעות לך בהחלמתך. ראי זאת כהזדמנות . כשאת בבית – בקשי עזרה מכל הסובבים אותך והנחי אותם לפעולות הספציפיות שאת רוצה שיעשו. כולם בדרך כלל שמחים לעזור, אבל צריכים הוראות. בקשי שיכינו לך אוכל, יתלו כביסה או ישימו מכונה וכדומה.

משככי כאבים
חשוב מאד שתקחי משככי כאבים לאחר שהשפעת ההרדמה עוברת, כדי שתוכלי להתפנות להניק את התינוק בצורה רגועה ונינוחה עד כמה שניתן. ישנן נשים שמרוב כאבים אינן פנויות ריגשית ופיזית להנקה והן דוחות אותה עוד ועוד, מה שעשוי להגדיל את הקושי מאוחר יותר.

עור לעור
אם תינוקך אינו מעוניין לינוק, הניחי אותו ערום (עם טיטול בלבד) על גופך (מתחת לבגדים) והתכסו שניכם בשמיכה. זה יאפשר לשניכם רגעים טובים של רוגע, ויאפשר לו מעיין כניסה רכה יותר לעולם: כך הוא מתחמם מחום גופך, יכול להרגיש את פעימות ליבך, לראות את פנייך, ולהריח אותך. זהו המקום שהכי דומה לרחם.
 
הדרכה מקצועית
אני יודעת שזה לא קל לבקש עזרה אחרי הלידה. לפעמים זו העייפות או התחושה שאנחנו יכולות או מצפות מעצמנו להצליח. ויחד עם זאת, אני פוגשת כל הזמן נשים שמבקשות את ההדרכה המקצועית רק אחרי חודש ולפעמים יותר. חשוב להבין שאחרי חודש שהתינוק מתרגל לבקבוקים, המעבר לשד נהיה מאתגר הרבה יותר. ויש כאלה שהדבר מצריך מהן עבודה מרובה. לכן – חשוב להקדים ולבקש עזרה. מאחר וילדת בקיסרי, יש לך חמישה ימים "לבלות בבית החולים"! זוהי הזדמנות להעזר בשירותיהן של מדריכות ההנקה בבית החולים, שיעזרו לך בהתחברות ויסייעו לך ללמוד את הסימנים למעבר חלב בהנקה. לחילופין ניתן להזמין גם יועצת הנקה שתגיע לבית החולים ותנחה אותך. חשוב ביותר להעזר ביועצת הנקה במידה וילדת תינוק פג או תאומים ויפה שעה אחת קודם.

ההנקה עצמה:
כיצד להניק את התינוק בפועל, זה כבר נושא למאמר שלם. בגדול, התינוק יכול לינוק מכל כיוון שנוח לו (ולך), כל עוד עובר חלב בהנקה. מאחר והניתוח הקיסרי מותיר איתו צלקת גדולה, לפעמים קשה להניק בתנוחה הקלאסית ונשים רבות מוצאות שנוח להן להניק בתנוחה שבה התינוק מגיע מהצד (נקראת גם תנוחת הפוטבול/דרבוקה) וכך אינו מפעיל לחץ על התפרים. במידה ואת מרגישה שאת צריכה עזרה, אל תהססי לבקש. חשוב להענות לסימנים הראשונים של הרעב ולא לחכות לבכי. הענות מוקדמת לסימני הרעב, תעזור לך להגביר את כמויות החלב, ותעזור גם לתינוק לגדול, להתפתח ולהרגיש תחושת בטחון. כנשים מתקשות לחבר את התינוק לאחר הניתוח הקיסרי, אני מציעה להן לסחוט קצת מהחלב שלהן לכפית קטנה ולתת לתינוק מתחת ללשון. בקשי הדרכה מקצועית לעניין זה.

מתן בקבוק
כן, זה חוקי :-) . כך אני אומרת לכל היולדות שאני מלווה אותן בהדרכת הנקה. אם צריך, אפשר לתת, אבל כשנותנים צריך לשים לב לכמה דברים חשובים:
ראשית – אם את נותנת בקבוק במקום הנקה – חשוב שתשאבי כדי לשמור על המשך ייצור החלב.
שנית – חשוב האופן שבו תיתני את הבקבוק. חשוב לתת אוכל מהבקבוק בצורה איטית והדרגתית. הפטמה יכולה להיות רק חצי מלאה. בטרם הכנסת הפטמה לפי התינוק – המתיני שיפתח את פיו גדול ורק אז הכניסי את הפטמה. תני לו כמה שלוקים של חלב ולאחר מכן הטי את הבקבוק מטה כדי לאפשר לו לשאוב אויר. זה בסדר! אויר שנכנס מכאן יצא מכאן. הוא אינו עושים גזים לתינוק.
שלישית – נסי לבדוק אולי אפשר לתת רק חצי מנה ולהמשיך בהנקה. לפעמים על בטן שהיא קצת מלאה התינוקות מסכימים בכל זאת להתחבר להנקה ולינוק. כי ההנקה קשה יותר. וקשה לנו ללמוד דברים חדשים על בטן ריקה ועם תחושת מצוקה. אבל כשהיא מלאה בחלקה, ואנחנו רגועים יותר, יש בנו את הפניות להשקיע בדברים חדשים כמו הנקה. ממליצה לצפות בסרטון הזה כדי לקבל דגשים מרכזיים במתן בקבוק. 
 
זהו. אלו הדברים העיקריים שתוכלי לעשות כדי לקדם את ההנקה לאחר הניתוח הקיסרי. זה אפשרי, זה מאתגר, ונשים רבות בהדרכתי עושות זאת. ולאחר מכן, הן קוצרות את הפירות של ההנקה.

לפרטים נוספים ושאלות את מוזמנת לצלצל אלי 050-3721895 – שני ליבמן

שתהיה לך הנקה נעימה.
 
לייבסיטי - בניית אתרים